A+ A A-

trzęsienia ziemi

 • Anatomia trzęsienia ziemi

  Powierzchnię Ziemi przywykliśmy traktować jak stabilną opokę, której możemy w pełnić zaufać - wznosić na niej wielkie budynki, mosty, drogi. Jednak są miejsca, gdzie ludzie są świadomi, że spokój masywów skalnych jest pozorny...

 • Bałtyckie trzęsienia ziemi

  1 marca 1779 roku wysoka fala zalała część Łeby... Trzy godziny później morze cofnęło się od wybrzeża w Kołobrzegu, mimo że pogoda była spokojna. Na przyległym lądzie ludzie obserwowali dziwne zachowanie zwierząt w polu. Słychać było dudnienie, dobywające się jakby spod ziemi...

 • Dlaczego ziemia się trzęsie?

  Wszystko przez te płyty!

  Ziemia składa się z kilku warstw, które charakteryzują się różnymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Zewnętrzna, sztywna warstwa Ziemi, tzw. skorupa (o średniej miąższości ok. 70 km), składa się z kilkunastu dużych płyt tektonicznych o nieregularnych kształtach. Płyty te są w ciągłym ruchu - przesuwają się obok siebie lub nasuwają jedna na drugą, dryfując po niżej położonej, częściowo roztopionej, plastycznej warstwie Ziemi – astenosferze (górna część płaszcza Ziemi). Większość trzęsień ziemi i to tych największych występuje właśnie na styku płyt tektonicznych.

 • Fale sejsmiczne

  Energia wyzwolona w czasie trzęsienia ziemi przemieszcza się w postaci fal sprężystych, zwanych sejsmicznymi. Wyróżniamy dwa podstawowe typy fal:

 • Gdzie ziemia trzęsie się najczęściej?

  Geograficzne rozmieszczenie epicentrów trzęsień ziemi pozwala na wydzielenie obszarów o różnej aktywności sejsmicznej: sejsmicznych, asejsmicznych i pensejsmicznych.

 • Geozagrożenia: młode ruchy tektoniczne

  dbPolska leży w strefie asejsmicznej, co nie znaczy, że nie obserwujemy ruchów powierzchni ziemi czy słabych wstrząsów tektonicznych. Silniejsze przemieszczenia, trzęsienia ziemi, a nawet wybuchy wulkanów zdarzały się tutaj w nieodległej przeszłości geologicznej...

 • Jak powstaje tsunami [eng.]

 • Mierzenie katastrofy

  Rejestracja drgań sejsmicznych na powierzchni Ziemi dokonywana jest przez urządzenia zwane sejsmografami. Przestrzenne drgania dochodzące do sejsmografu są rejestrowane jako składowe drgań w trzech prostopadłych do siebie kierunkach:

 • Po kaliningradzkim trzęsieniu ziemi

  21 września 2004 roku, około godziny 11:05 czasu miejscowego wystąpiły silne wstrząsy sejsmiczne na północy Polski. Ich magnitudę oceniono później na 5,0. Trzy godziny później seria wstrząsów powtórzyła się, tym razem ich magnituda wynosiła 5,3 stopnia...

 • Sejsmologia

   Sejsmologia to dział geofizyki ogólnej zajmujący się badaniem trzęsień ziemi oraz fal sejsmicznych. Poza rozszerzaniem wiedzy w swojej dziedzinie, ma wiele innych zastosowań. Dostarcza między innymi narzędzi do monitorowania prób z bronią nuklearną oraz umożliwia poznanie budowy niedostępnego wnętrza Ziemi.

 • Trzęsienia ziemi

  Trzęsienia ziemi związane z erupcjami wulkanów są znacznie słabsze od trzęsień tektonicznych; najsłabsze określane są jako wstrząsy sejsmiczne.