Wulkany innych ciał niebieskich
- Elżbieta Jackowicz
- odsłon: 4592
Największym wygasłym wulkanem w Układzie Słonecznym jest..
oznacza przede wszystkim miejsce wydobywania się na powierzchnię Ziemi produktów erupcji, termin ten stosuje się jednocześnie do określenia wzniesienia powstałego wskutek nagromadzenia się produktów erupcji wokół krateru lub szczeliny. Do wulkanów zalicza się zatem zarówno pojedyncze kominy wulkaniczne o średnicy kilku metrów, jak też różnej wielkości samotne góry lub wzniesienia wulkaniczne, a także obszary wulkaniczne o rozciągłości dochodzącej niekiedy do kilkuset kilometrów, z wieloma centrami erupcji, połączonymi z tą samą komorą magmową.
Największym wygasłym wulkanem w Układzie Słonecznym jest..
Termin pseudowulkany oznacza wzniesienia stożkowe, czasami również o innych kształtach, z pseudokraterami, utworzone w wyniku eksplozji gazów lub pary wodnej.
Wulkany można podzielić zależnie od przebiegu erupcji, a także od procesów powierzchniowych zachodzących po erupcji.
Wulkany wybuchające pod lodem (lub pod wodą z roztopionego lodu) są zbudowane z utworów podobnych do tych, z których składają się wulkany podmorskie, a ponadto z niewielkiej ilości produktów erupcji subaeralnych (zarówno law, jak też materiałów piroklastycznych).
Erupcje freatoplinińskie są spowodowane interakcją wody i kwaśnych lub obojętnych magm; charakteryzują się ekstremalnym rozdrobnieniem i rozprzestrzenieniem produktów erupcji.
Procesy wulkaniczne są częścią składową procesów magmowych, ponieważ niezbędnym warunkiem wystąpienia działalności wulkanicznej jest obecność w głębi Ziemi magm, czyli...
Wulkany tarczowe tworzą na lądzie najbardziej rozległe budowle wulkaniczne, zwane też polami bazaltów – plateau.
Siłą napędową erupcji strombolijskich są wybuchy dużych pęcherzy gazowych w magmie znajdującej się blisko powierzchni ziemi.
Erupcje surtsejskie, typowe dla wulkanizmu płytkowodnego, są „mokrym" odpowiednikiem erupcji strombolijskich.
W 1982 r. wprowadzono podział erupcji na podstawie wskaźnika eksplozywności (VEI – volcanic explosivity index).
Wulkany stożkowe są najbardziej rozpowszechnione na lądzie. Powstają w wyniku wewnątrzpłytowych erupcji eksplozywnych, głównie o charakterze freatomagmowym, oraz erupcji eksplozywno-efuzywnych…
Erupcje wulkaniańskie należą do erupcji freatomagmowych, zachodzących na obszarach lądowych.
W ciągu każdego roku dokumentuje się aktywność ok. 50-70 wulkanów. Z czasów historycznych zachowały się opisy erupcji ok. 550 wulkanów. dr…
Wulkany wybuchające pod lodem (lub pod wodą z roztopionego lodu) są zbudowane z utworów podobnych do tych, z których składają…
Erupcje te obejmują działalność silnie eksplozywną, z podrzędnym udziałem lub przy braku epizodów efuzywnych.
Do form złożonych zalicza się tzw. wulkany kompleksowe, czyli wulkany z sylwetką zniekształconą przez pasożytnicze stożki lub kopuły dobudowane na…
W historii Ziemi wulkanizm był zarówno istotnym czynnikiem kształtowania jej powierzchni, jak też odegrał ważną rolę w formowaniu się litosfery…
Wulkany subaeralne to inaczej wulkany lądowe.
Termin pseudowulkany oznacza wzniesienia stożkowe, czasami również o innych kształtach, z pseudokraterami, utworzone w wyniku eksplozji gazów lub pary wodnej.
Geograficzne rozmieszczenie epicentrów trzęsień ziemi pozwala na wydzielenie obszarów o różnej aktywności sejsmicznej: sejsmicznych, asejsmicznych i pensejsmicznych.
17-08-2012 Wyświetleń:19349 Trzęsienia ziemi Grzegorz Wróbel
Powierzchnię Ziemi przywykliśmy traktować jak stabilną opokę, której możemy w pełnić zaufać - wznosić na niej wielkie budynki, mosty, drogi...
17-08-2012 Wyświetleń:7423 Trzęsienia ziemi Grzegorz Wróbel
Wszystko przez te płyty! Ziemia składa się z kilku warstw, które charakteryzują się różnymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Zewnętrzna, sztywna warstwa...
17-08-2012 Wyświetleń:12972 Trzęsienia ziemi Grzegorz Wróbel
Jak magnetyzm oddziałuje na skały, czyli kto kogo przyciągnie i na czyją stronę Ziemskie pole magnetyczne, jak również pole magnetyczne wywołane...
03-07-2013 Wyświetleń:4564 Ziemski magnetyzm Joanna Roszkowska-Remin
Uproszczony model ziemskiego pola magnetycznego Nasza planeta zachowuje się jak wielki magnes - wytwarza wokół siebie pole magnetyczne. Pole to oddziałuje...
03-07-2013 Wyświetleń:17305 Ziemski magnetyzm Joanna Roszkowska-Remin
Uproszczona wizja relacji pomiędzy ruchem przewodzących płynów w jądrze zewnętrznym a powstawaniem pola magnetycznego Choć ludzie od wieków wykorzystują ziemskie pole...
03-07-2013 Wyświetleń:5619 Ziemski magnetyzm Joanna Roszkowska-Remin